Co zabrać na rejs?

dodano 9.12.2014

Takie pytanie zadawał sobie chyba każdy z nas przy okazji swojego pierwszego rejsu (i nie tylko pierwszego). W dalszej części artykułu postaramy się rozwiać jak najwięcej wątpliwości związanych z tym tematem. No więc...

Przede wszystkim dobry humor :) i zdrowy rozsądek – oba w możliwie dużych ilościach. Poza tym... to zależy. Zależy przede wszystkim od akwenu na który się wybierasz, ale także od długości rejsu, pory roku, planowanej intensywności żeglugi itd. W tym artykule postaramy się opisać najważniejsze rzeczy o których warto pamiętać podczas pakowania worka żeglarskiego.

Do czego się spakować?

Ponieważ na jachtach każdy kawałek dostępnego miejsca jest cenny, należy zadbać aby nie zaśmiecać go stertami plecaków i toreb. Dlatego najlepiej spakować się do worka żeglarskiego lub torby bez stelaża, tak żeby można było ją zwinąć, schować w najgłębszą bakistę i zapomnieć na czas rejsu. Wszelkie torby ze sztywnym dnem, plecaki ze stelażem i walizki odpadają.

Rzeczy pakowane do torby warto dodatkowo posegregować i zapakować w foliowe worki (te na śmieci nadają się idealnie) w celu ochrony przed wilgocią.

Dokumenty

Jeśli rejs odbywa się w kraju który należy do strefy Schengen, wystarczy nam dowód osobisty, jeśli wybieramy się w dalszą podróż potrzebny będzie już paszport (warto o tym pamiętać wcześniej jeśli kończy nam się jego ważność lub musimy go dopiero wyrobić).

Nie zapomnijmy także o kartach pokładowych czy bilecie autobusowym jeśli na rejs lecimy samolotem lub jedziemy autokarem.

Jeśli nie zapewnia tego organizator warto wykupić ubezpieczenie na czas rejsu (przynajmniej NNW i koszty leczenia, warto pomyśleć również o ubezpieczeniu bagażu). Koniecznie należy zabrać ze sobą dowód ubezpieczenia oraz jeśli podróżujemy na terenie Unii Europejskiej - europejską kartę ubezpieczania zdrowotnego EKUZ (do wyrobienia w oddziale NFZ).

Sternik oraz przynajmniej jedna osoba z załogi jachtu koniecznie muszą zabrać dokumenty potwierdzające posiadane uprawnienia (sternik) lub chociaż staż żeglarski (pozostali członkowie załogi). Dobrze aby przynajmniej jedna osoba posiadała uprawnienia radiowe (w Chorwacji obowiązkowo!). Dodatkowo mogą się przydać również prawo jazdy czy uprawnienia nurkowe.

Pieniądze

Warto mieć ze sobą pewną ilość gotówki w walucie kraju docelowego (oraz tych po drodze). Nie należy jednak przesadzać, ponieważ w większości przypadków nie będzie problemu z płatnością kartą w sklepie lub znalezieniem bankomatu. Chyba że na trasie rejsu znajduje się dużo mniejszych miejscowości i wysepek.

Leki

Leki przyjmowane na stałe z zapasem na kilka dni ponad czas trwania rejsu. Nie zaszkodzi też mała apteczka z podstawowymi lekami oraz opatrunkami.

Na rejs w mocno nasłonecznione rejony obowiązkowo trzeba zabrać kremy z filtrem UV a także nawilżające oraz na wszelki wypadek leki typu pantenol. Należy unikać przy tym płynnych olejków które są śliskie i powodują ryzyko poślizgnięcia się na jachcie. Na chłodne wody warto zabrać kremy ochronne i nawilżające odsłonięte części ciała (głównie twarz i dłonie).

Sztormiak

Płynąc na rejs na Bałtyk czy morze Północne niezależnie od pory roku pozycją obowiązkową jest dobry sztormiak (kurtka + ogrodniczki) i kalosze (żeglarskie – na płaskiej, miękkiej podeszwie). Wybierając sztormiak w miarę możliwość należy zwrócić uwagę na oddychającą tkaninę, uszczelniane rękawy i nogawki, wysokie plecy ogrodniczek, regulowany kaptur oraz wzmocnienia materiału na kolanach.

W cieplejszych rejonach (morze Śródziemne, Karaiby) tak komplet nie jest już niezbędny, wystarczy lekka kurtka przeciwdeszczowa na wszelki wypadek. Jednak zdarza się że i sztormiak by się przydał – nawet w sierpniu w Grecji kiedy mocniej wieje, rozbryzgi fal potrafią zupełnie człowieka przemoczyć, co w połączeniu z wiatrem powoduje wyraźnie odczuwalne zimno nawet przy wysokiej temperaturze powietrza.

Obuwie

Poza w/w kaloszami na jacht trzeba zabrać miękkie obuwie o niebrudzącej podeszwie. W cieplejszych rejonach często wystarczą sandały, przydadzą się także buty do pływania (ze względu na kamieniste plaże, skały przy brzegu).

Ubrania

Żeglarstwo to sport więc ubrania powinny być przede wszystkim wygodne, nie mogą krępować ruchów. Powinny zapewniać maksimum komfortu w różnych warunkach pogodowych. Warto również pamiętać o tym że na jachcie jest mnóstwo elementów wyposażenia o które możemy się zahaczyć, ubrudzić lub w inny sposób zniszczyć ubranie, dlatego do pracy na pokładzie jachtu lepiej nie ubierać nowej ulubionej garderoby.

Odzież powinna być dostosowana do rejonu i przewidywanych warunków pogodowych. Na północy Europy nawet w lecie należy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, skarpety, polar, czapkę, szalik i rękawiczki. Na południu warto zwrócić uwagę na jasne, przewiewne ubrania chroniące przed słońcem oraz obowiązkowo nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Ilość ubrań które należy zabrać trzeba określić samemu w zależności od długości rejsu, ryzyka przemoknięcia, zawilgocenia ciuchów, możliwości wysuszenia. Na ciepłych morzach dużą część czasu spędzimy w szortach lub kostiumie kąpielowym a tradycyjne ubrania przydadzą się głównie wieczorami. Z kolei na rejsie po morzu Północnym w ciągłym deszczu możemy mieć konieczność przebierania się kilka razy w ciągu dnia w nowy suchy komplet odzieży.

Inne

Oczywiście przybory toaletowe, ręczniki (w tym plażowy), klapki pod prysznic.

Na wyposażeniu jachtów zazwyczaj znajdują się poduszki, często również pościel (w Chorwacji czy Grecji to standard), jednak w śpiwór należy zaopatrzyć się we własnym zakresie. Na ciepłych wodach zazwyczaj wystarczy samo prześcieradło jednak na Bałtyku czy morzu Północnym śpiwór jest niezbędny.

Przydadzą się na pewno: aparat fotograficzny, nóż/scyzoryk żeglarski z szeklownikiem, rękawiczki żeglarskie (bez palców), latarka (najlepiej „czołówka”), krótkofalówki, mapy oraz przewodniki, na ciepłych wodach ABC do nurkowania, gitara lub inny instrument (tylko w parze z talentem muzycznym :). Pamiętajmy o ładowarkach (zwykłych sieciowych oraz samochodowych, na 12V) lub zapasowych bateriach do wszelkiej elektroniki.

Wszelkie przedmioty które można łatwo upuścić lub które mogą zostać łatwo porwane przez wiatr, należy trzymać na „smyczach” lub w inny sposób zabezpieczyć przed wypadnięciem za burtę. Dotyczy to szczególnie drobnej elektroniki, telefonów komórkowych, okularów, czapek z daszkiem, kapeluszy, itp.

Artykuły

Artykuły

więcej
@WebProfiler/Profiler/toolbar_js.html.twig