Odkryj czar Chorwacji

dodano 6.1.2014


Chorwacja

Chorwacja przyciąga do siebie bogatą kulturą i historią, wyśmienitą kuchnią, oraz przepięknymi zakątkami wybrzeża i wysp morza Adriatyckiego. Można tam wypocząć, rozwijać swoje pasje i dobrze się bawić, nic więc dziwnego że kraj ten często nazywany jest rajem na ziemi.

Chorwacja znana jest ze wspaniałych krajobrazów i cudów natury, na czele z niezliczonymi wyspami i zatoczkami Adriatyku z krystalicznie czystą wodą i słonecznym wybrzeżem. Błękitna Grota, Park Narodowy Rzeki Krka z wodospadami, kaskadami i strumyczkami oraz bujną roślinnością czy lawendowa wyspa Hvar zachwycają bogactwem form i kolorów.

Miasta kuszą bogactwem zabytków, urzekającymi wąskimi uliczkami i urokliwymi starówkami. Wieczorne spacery zazwyczaj kończą się w jednej z wielu klimatycznych chorwackich tawern, w których można godzinami zachwycać się lokalnym winami i owocami morza. Wspaniałe stare miasto Dubrownika, Split z pałacem Dioklecjana, Trogir - jedno z najstarszych miast w Dalmacji (założone w III w p.n.e.) - ze wspaniałą starówka (wszystkie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO) to tylko wierzchołek góry lodowej.

Żagle

Na żeglarzy w Chorwacji czeka dobrze rozwinięta infrastruktura. Duże i zatłoczone mariny są bardzo popularne, jednak na wodach Adriatyku nie brakuje alternatywnych miejsc do kotwiczenia, np. spokojnych zatoczek idealnych do nurkowania. Na wodzie z kolei mamy szansę zobaczyć szalejące przed dziobem jachtu delfiny.

Sezon żeglarski w Chorwacji trwa od kwietnia do października (chociaż rejsy sylwestrowe również są bardzo popularne). Najlepsze warunki do żeglugi panują wiosną i jesienią, z siłą wiatru od 2 do 6°B. W szczycie sezonu (lipiec i sierpień) wiatr słabnie często występują flauty. Śródziemnomorskie klimat wybrzeża jest ciepły i łagodny, w lecie średnia temperatura powietrza wynosi prawie 30ºC. Nad Adriatykiem nawet w najzimniejsze miesiące często przekracza 10 stopni (średnia dobowa temperatura w styczniu – 8,3°C). Temperatura wody w miesiącach letnich wynosi ok. 25°C.

Na Adriatyku występują charakterystyczne wiatry: bryzowe Mistral i Burin. Ten pierwszy wieje w ciągu dnia (3-5ºB, zazwyczaj z NW) i gaśnie pod wieczór. Burin z kolei jest słabszy i wieje od lądu do morza. W sezonie występuje również charakterystyczny wiatr Bora. Pojawia się nagle przy dobrej pogodzie, jest bardzo porywisty i osiąga nawet do 9ºB. Wieje znad lądu (z NE), trwa od kilku godzin do kilu dni. Poza sezonem występuje także Jugo - stały wiatr z kierunków S do SE. Potrafi wiać nawet 7 dni z siłą dochodzącą do 10B i powodować wysoką falę.

Artykuły

Artykuły

więcej
@WebProfiler/Profiler/toolbar_js.html.twig